pls tell will.mark brainliest n follow ❤️
Attachments:
![](https://hi-static.z-dn.net/files/de3/83fe9a25b72e539d3af19b226fdf4d6f.jpg)
Answers
Answered by
1
Step-by-step explanation:
let the cost of each eraser be x and cost of each pen be y.
4x+6y=36--------1
3x+9y=45--------2
from 1
x=36-6y/4x
...................then solve substitute it in 2.
very simple
Similar questions