Math, asked by twinklesingh191, 1 year ago

plss tell correct option​

Attachments:

Answers

Answered by BrainlyPromoter
1

Answer:

Option (d) Rs. 155

Step-by-step explanation:

Information provided to us,

Duty percentage = 2 whole 1/2 ℅

Cost of goods = Rs. 6200

We can easily calculate the duty on these goods by multiplying the percentage into the cost of the goods.

Hence, duty is calculated as follows,

2 \frac{1}{2} \% \times 6200 \\  \\  =  \frac{5}{2} \% \times 6200 \\  \\  =  \frac{5}{2 \times 100}  \times 6200 \\  \\  =  \frac{5}{200}  \times 6200 \\  \\  =  \frac{5}{2}  \times 62 \\  \\  = 5 \times 31 \\  \\  = 155

Hence, duty on these goods = Rs. 155

Therefore, the correct answer is option (d).


BrainlyPromoter: Hope it helps you.
Similar questions