Math, asked by nithish3377, 1 year ago

plz answer this questin please please

Attachments:

Answers

Answered by Nimitt07
0
to convert into m/s we have to multiple the km/hr by 5/18

1. ans..
72×5/18= 4×5= 20m/s
2.ans
30×18/5=6×18=108km/hr
3.ans
we know speed=distance/time=800/8=100m/sec...
now in km/hr=100×18/5=20×18=360km/hr

Hope this helps uhh...
Answered by sargamkashyap
1
1. 72 /3.6 = 20m/s

2. 30 × 3.6 = 108km/hr

3. 800 /8= 100m/min.
= 100/ 16.667 = 6km/hr

HOPE IT HELPS U IF YEAH PLZ MARK IT AS BRAINLIEST
Similar questions