plz answer this question
Attachments:

Answers
Answered by
1
Answer:
- because apple's rate is hundred rupees kg so 1/4 kg apple will be 100*1/4=₹25.
- 1/2 kg custard apple can bought in the price of 1kg banana, because the rate of custard apple is double from banana.
- 30 rupees because rate of Banana is 40 rupees so 40*3/4=₹30
- 1/2kg of orange=50*1/2=₹25 and 3/4 kg of pear= 60*3/4=₹45 so sum of both =₹25+₹45=₹70.
Similar questions