plz answer this question!!!!!!!!
Attachments:
Answers
Answered by
1
Solution:-
●4. answer:-
case 1. let p= x rupees , rate = r% , n = 2years
case 2.
●5.answer:-
A = 200000(1+5/100) = 200000×1.05210000.
》A2 = 210000(1+8/100) = 210000×1.08= 226800
》A3 = 226800(1+12/100)= 226800× 1.12 = 254016.
》the total profit of tree years=
》 A3- P = 254016- 200000
= 54016 ans
●6. answer:-
let intrest rate = r% , time t= 2years , si = 400
now , p = (si × 100)/2×r
p = 400×100/2r = p = 20000/r .......(1).
c.i = 410 then.
410= p (1+r/100)^2 - p
410= 20000/r ( 1 + r^2/10000 + r/50) - 20000
410= 20000/r [ 1 + r^2/10000 +r/50 -1]
410 = 20000/r [ r^2/10000 +r/50]
410 = 2r + 400
2r = 410-400
2r = 10
r = 5% answer:-
rate of intrest = 5%
sum p = 20000/5 = 4000 rupees.
●7answer :-
p = 1000 rupees, s.i rate = 11% , time (t) = 3years.
s.i = 1000×11×3/100
s.i = 330
here p = 1000same amount , c.i rate = 10% , t=3years.
c.i = 1000(1+10/100)^3 - 1000
c.i = 1000×1.331 -1000
c i = 1331 -1000
c.i = 331 rupees.
So in second investment there is more profit hence it is better.
■i hope its help■
●4. answer:-
case 1. let p= x rupees , rate = r% , n = 2years
case 2.
●5.answer:-
A = 200000(1+5/100) = 200000×1.05210000.
》A2 = 210000(1+8/100) = 210000×1.08= 226800
》A3 = 226800(1+12/100)= 226800× 1.12 = 254016.
》the total profit of tree years=
》 A3- P = 254016- 200000
= 54016 ans
●6. answer:-
let intrest rate = r% , time t= 2years , si = 400
now , p = (si × 100)/2×r
p = 400×100/2r = p = 20000/r .......(1).
c.i = 410 then.
410= p (1+r/100)^2 - p
410= 20000/r ( 1 + r^2/10000 + r/50) - 20000
410= 20000/r [ 1 + r^2/10000 +r/50 -1]
410 = 20000/r [ r^2/10000 +r/50]
410 = 2r + 400
2r = 410-400
2r = 10
r = 5% answer:-
rate of intrest = 5%
sum p = 20000/5 = 4000 rupees.
●7answer :-
p = 1000 rupees, s.i rate = 11% , time (t) = 3years.
s.i = 1000×11×3/100
s.i = 330
here p = 1000same amount , c.i rate = 10% , t=3years.
c.i = 1000(1+10/100)^3 - 1000
c.i = 1000×1.331 -1000
c i = 1331 -1000
c.i = 331 rupees.
So in second investment there is more profit hence it is better.
■i hope its help■
stutivishwakarma:
hii aditya
Similar questions