plz answer this question ,plzz guys help me fast
Attachments:

Answers
Answered by
1
Answer:
Current in the circuit is 1.2 A
Step-by-step explanations:
Resistances in a series are added to get a resultant resistance.
So, total resistance in the circuit
= (2+3+4+5+6)ohm
= 20 ohm
Given voltage = 24 volt
Current in the circuit= I = V/R
= 24/ 20 = 1.2 A
Pls mark as brainliest!!!!!!!!!!!!!!
Answered by
0
Answer:
Given: R1=1ohm
R2=2ohm
R3=3ohm
R4=4ohm
R5=5ohm
R6=6ohm
V.=24v
R=R1+R2+R3+R4+R5+R6
R=1+2+3+4+5+6
R=21
I=v/R
I=24/21
I=1.14A
Similar questions