plz give answer in full method
Attachments:

Answers
Answered by
0
Use the formula of
v=u+at.
Plz mark me as the brainliest.
If it helps you.
=>25=5+a*10
=>10a=25-5
=>10a=20
=>a=2m/s^2
Answered by
1
HOPE ITS HELP YOU
MARK ME AS BRAINLIEST
Attachments:

Similar questions
u=18km/h=18*5/18=5m/s
t=10s