Math, asked by vashtiwari05181111, 5 months ago

plz give me answer of
this question ​

Attachments:

Answers

Answered by srishti23dz
3

10) Solution:

For 15 days he gets = 7500 rupees

For 1 day he get = x

7500/15

=500

For 1 day he get = 500

For 5 days he get= 5×500=2500

15 days + 5 days

=7500+2500

=10000 rupees..... Answer.

11) Solution:

A grocer sells 10 kg rice =420 rupees

Rana purchased 1.5 kg rice = x

Preetam purchased 3.5 kg rice = kg

Price of 1 kg rice = 420/10=42 rupees

Price of 1/2 kg rice = 42/2=21 rupees

Rana purchased 1.5 kg rice = 42 + 21

=63 rupees....[1]

Preetam purchased 3.5 kg rice = 42×3+21

=147 rupees....[2]

Answered by niha123448
0

Step-by-step explanation:

10) Solution:

For 15 days he gets = 7500 rupees

For 1 day he get = x

7500/15

=500

For 1 day he get = 500

For 5 days he get= 5×500=2500

15 days + 5 days

=7500+2500

=10000 rupees..Answer.

11) Solution:

A grocer sells 10 kg rice =420 rupees

Rana purchased 1.5 kg rice = x

Preetam purchased 3.5 kg rice = kg

Price of 1 kg rice = 420/10=42 rupees

Price of 1/2 kg rice = 42/2=21 rupees

•Rana purchased 1.5 kg rice = 42 + 21

=63 rupees..[1]

•Preetam purchased 3.5 kg rice = 42×3+21

=147 rupees..[2]

hope this helps you!!

thank you ⭐.

Similar questions