Plz plz help
its urgent
Attachments:

Answers
Answered by
1
Force = mass × acceleration
5 = m1 × 10
m1 = 5/10 = 0.5 kg
........ I think you skipped a line in the question which makes it not possible to solve any further..
Answered by
1
Step-by-step explanation:
F = m1 *a
5=m1*10
therefore m1= 1/2
F=m2*a
5=m2*20
therefore m2= 1/4
m1 +m2 = 1/2+1/4
m =3/4
therefore
F= m*a
5=3/4 *a
a= 5*4/3
therefore a= 6.67 m/s^2
Similar questions
English,
6 months ago
Hindi,
6 months ago
Chemistry,
6 months ago
English,
1 year ago
India Languages,
1 year ago