Math, asked by Panshul1234, 5 months ago

plz plz plz answer me plz​

Attachments:

Answers

Answered by tennetiraj86
2

Step-by-step explanation:

Solutions:-

11)

Given that

The cost of 1 kg onions = Rs. 30 1/2

The cost of 1 kg onions = Rs. 61/2

If Rajini bought 2 1/2 kg onions then

The total cost of 2 1/2 kg onions

=> 2 1/2 ×( 61/2)

=> (5/2)×(61/2)

=> (5×61)/(2×2)

=> 305/4

Rs. 305/4 or Rs. 76 1/4

The cost of 2 1/2 kg onions is Rs. 76 1/4

12)

Given that

The cost of 1 m ribbon = Rs.75

The cost of 7/5 m ribbon

=> (7/5)×75

=> (7×75)/5

=>7×15

=>Rs. 105

The cost of 7/5 m ribbon is Rs. 105

Similar questions