plz slove the Q 4 please
Attachments:

Answers
Answered by
13
Answer:
0.25%
Step-by-step explanation:
Total Selling price = 7980.
(i) Gain = 5%
∴ Cost price of first cooler = (3990 * 100)/105
= 3800.
(ii) Loss = 5%:
∴ Cost price of second cooler = (3900 * 100)/95
= 4200.
Total cost price = 3800 + 4200
= 8000.
Here, Cost price > Selling price. So, Loss has occurred.
Loss = Cost price - Selling price
= 8000 - 7980
= 20.
Loss% = (Loss/CP) * 100
= (20/8000) * 100
= 0.25%.
Therefore, Loss = 0.25%
Hope it helps!
Attachments:

siddhartharao77:
Ok!
Answered by
1
Here is your answer in the attachment
Thanks
Hope it helps you
Thanks
Hope it helps you
Attachments:

Similar questions