Plz tell me the answer
Attachments:

Answers
Answered by
0
Here,
distance=20m
time taken=40s
Now,from the relation,speed=distance÷time,we get,speed=20m÷40s
or speed=1/2m/s
=0.5m/s
Therefore speed of the river flow is 0.5m/s.
Similar questions
Social Sciences,
7 months ago
Math,
7 months ago
English,
1 year ago
Geography,
1 year ago
Biology,
1 year ago