plz tell me this question
Attachments:

Answers
Answered by
1
Step-by-step explanation:
c.p of 100apples=400
60%of100=60
he sold 60 apples at ₹5/
so of 60 apples=60*5
300
so of remaining apple=40*4
160
total sp= 300+160 =460
c.p =400
profit=60
profit%=60/400 *100
15%
Similar questions
Social Sciences,
7 months ago
English,
7 months ago
Physics,
7 months ago
English,
1 year ago
Math,
1 year ago
Geography,
1 year ago
Psychology,
1 year ago
English,
1 year ago