plzz answer this question
Attachments:

Answers
Answered by
0
Answer:
b. will be correct answer
Explanation:
hope the answer will help you
Mark the answer brainliests please
Attachments:

Answered by
1
Answer:
if it is given 3.42 g the question will be easier to solve
the molar mass of sucrose( C12H22O11)=342g
so, number of moles=3.42/342 =0.01 mol =10^-2
number of hydrogen atoms in sucrose is 22
number of hydrogen atoms =10^-2×6.022×10^23×22
1.32×10^23 hydrogen atoms
so, the answer Is(b)
HOPE THIS ANSWER HELPS YOU
PLEASE MARK MY ANSWER AS BRAINLIEST
PLS !
Similar questions
Social Sciences,
7 months ago
Math,
7 months ago
Science,
1 year ago
Physics,
1 year ago
Science,
1 year ago