Science, asked by killuazoldiyck001, 9 months ago

plzzz answer fast plzzzzz​

Attachments:

Answers

Answered by Anonymous
1

Answer:

Let the length of train be 'x'.

Length of bridge = 180 m

Time a train crosses the bridge = 20 sec

Time a train crosses a man = 8 sec

So, According to question, it becomes,

Similarly,

So, equating both the equations we get that

So, the speed would be

Hence, the length of train is 120 m and speed is 54 km/hr.

# learn more:

A man standing on a railway bridge which is 180 m long . He find that a train crosses that bridge in 20 seconds but himself in 8 seconds. Find the speed of the train?

Similar questions