preeti bought 17/2kg suger for 969/4.find the price of suger per kg
Answers
Answered by
10
total money 969/4
total sugar 17/2
cost of 17/2 kg sugar = 969/4
cost of 1 kg sugar = 969/4/17/2=28.5
total sugar 17/2
cost of 17/2 kg sugar = 969/4
cost of 1 kg sugar = 969/4/17/2=28.5
111Bhavi11:
last id chod di thi
Answered by
16
heya friend
here is your answer
hence the cost of per kg sugar is 28.5Rs/-
==================
here is your answer
hence the cost of per kg sugar is 28.5Rs/-
==================
Attachments:
![](https://hi-static.z-dn.net/files/d7c/a9473e82850c7ca66cffb6662ad31b6c.jpg)
Similar questions