Math, asked by rohitkumar74, 1 year ago

preeti bought 17/2kg suger for 969/4.find the price of suger per kg

Answers

Answered by Anonymous
10
total money 969/4
total sugar 17/2
cost of 17/2 kg sugar = 969/4
cost of 1 kg sugar = 969/4/17/2=28.5

111Bhavi11: last id chod di thi
111Bhavi11: hmm
111Bhavi11: yes
Answered by 111Bhavi11
16
heya friend
here is your answer

hence the cost of per kg sugar is 28.5Rs/-
==================
Attachments:

vaibhavverma75p83xhh: hii
111Bhavi11: yeah
rudrathakurvd: hii
111Bhavi11: yes
Similar questions