Math, asked by mukulBorah, 1 year ago

Probability of having 53 Sundays in a leap year

Answers

Answered by Anonymous
9
Solution :
     A leap year contains 366 days .
     A leap year contains 366/7 = 52 weeks and 2 days
     These two days can be combination of
                   1. Saturday and Sunday
                   2. Sunday and  Monday
                   3. Monday and Tuesday
                   4. Tuesday and Wednesday
                   5. Wednesday and Thursday
                   6. Thursday and Friday
                   7. Friday and  Saturday
   Since Leap year contains 52 weeks and 2 days ,
   Each week contains 1 sunday , and probability of sunday for 2 days = 2/7
                  (        1. Saturday and Sunday
                      2. Sunday and  Monday)
   Therefore Probability of having Sunday in a leap year = 52 + 2/7
                                                                                 = 7*52 +2/7
                                                                                 =364+2/7
                                                                                 = 366/7

Hope this helps You .

Thank You .

Kindly let me know if you have any issues.
Cheers !!

Similar questions