Q 9 answer me its urgent please
Attachments:

Answers
Answered by
1
volume of the metallic cylindrical pipe = 748 Cm³
length of the cylindrical pipe h =14 cm
external radius of the pipe R = 9 cm
let the internal radius of the cylindrical pipe be r cm.
therefore the volume of the metallic pipe= π(R1²-r2²)h
therefore,
thickness of the metallic pipe = R-r=9-8=1 cm
length of the cylindrical pipe h =14 cm
external radius of the pipe R = 9 cm
let the internal radius of the cylindrical pipe be r cm.
therefore the volume of the metallic pipe= π(R1²-r2²)h
therefore,
thickness of the metallic pipe = R-r=9-8=1 cm
gght:
thanks friend
Similar questions