Math, asked by paarvi111, 1 year ago

Q7.....
ans fast.........

Attachments:

Answers

Answered by siddhartharao77
0

Answer:

Gain Percentage = 50%

Step-by-step explanation:

Cost price of 6 articles = Selling price of 4 articles.

⇒ (CP/SP) = (4/6)

⇒ (CP/SP) = (2/3)

Where cost price = 2 and selling price = 3.

Here, Selling price > Selling price. So, gain has occurred.

(i)

We know that Gain = Selling price - Cost price

                                = 3 - 2

                                = 1


(ii)

We know that Gain% = [Gain * 100]/CP

                                   = 100/2

                                   = 50%.

--------------------------------------------------------------------------------

Shortcut:

Profit % = [(x - y)/y] * 100%

            = [6 - 4/4] * 100%

            = [2/4] * 100%

            = 50%.


Hope it helps!

Answered by Siddharta7
0

Answer:

50%

Step-by-step explanation:

cost price of 6 articles is equal to selling price of 4 articles.

Formula:

⇒ [(x - y)/y] * 100%

⇒ [(6 - 4)/4] * 100%

⇒ [2/4] * 100%

⇒ 50%.


Hope it helps!

Similar questions