Math, asked by garv1262, 1 year ago

question -: Calculate amount and compound interest on:
(i) Rs.8000 for 2 years at 5% p.a. compounded annually.
(ii)Rs.18000 for 3 years at 12½%p.a. compounded annually.
(iii)Rs.1500 for 5/2 years at 10% p.a. compound annually.​

Answers

Answered by Anonymous
2

\huge{\underline {\underline {\green{Answer}}}}

principal = 8000

rate = 5%

time = 2 years ( 2 terms)

Amount = P(1+ R/100)^n

= 8000(1+5/100)²

= 8000* (1+1/20)²

= 8000 *( 21/20)²

= 8000 * 441/400

= 20 * 441 = 8820 /-

:. CI = Amount - Principal

= 8820 - 8000

=. 820.

Apply this formula and put the value in another question

 &lt;font color = "red"&gt;&lt;marquee&gt;❤❤❤</em><em> </em><em>Hop</em><em>e</em><em> it</em><em> will</em><em> be</em><em> helpful</em><em> to</em><em> you</em><em>❤❤❤&lt;/marquee&gt; &lt;/font&gt;

Answered by amitnrw
1

Calculated amount and compound interest on given amounts

Step-by-step explanation:

A = P (1 + R/100)ⁿ

A = Amount

P = Principle

R = Rate of interest

n = time

CI = Compound interest

CI = A - P

(i) Rs.8000 for 2 years at 5% p.a. compounded annually.

P = 8000  R = 5  n = 2

A = 8000 (1 + 5/100)² = 8820  Rs

CI = 8820 - 8000 = 820  Rs

(i) Rs.18000 for 3 years at 12.5% p.a. compounded annually.

P = 18000  R = 12.5  n = 3

A = 18000 (1 + 12.5/100)³ = 25628.9  Rs

CI = 25628.9 - 18000 = 7628.9  Rs

(i) Rs.1500 for 5/2 years at 10% p.a. compounded annually.

P = 8000  R = 10  n = 2  for compound interest + 0.5 years for simple interest

A = 1500 (1 + 10/100)² = 1815  Rs

1815 * 10 * 0.5 /100 = 90.75 Rs

Amount= 1815 + 90.75 = 1905.75

CI = 1905.75 - 1500 = 405.75  Rs

Learn more:

calculate the compound interest for the second year on 8000 ...

https://brainly.in/question/3063332

What is the principle amount which earns rs252 as a compound ...

https://brainly.in/question/10989911

calculate the CI in 28000 at 12% per annum compounded annually ...

https://brainly.in/question/11840408

Similar questions