question: the area of the shaded part is(π=3.14)
Attachments:

Answers
Answered by
0
Answer:
option (2)............78.5 cm²
Step-by-step explanation:
Area of shaded part=(pi)r²
=3.14(5)(5)
=15.7(5)
=78.5 cm²
Answered by
0
Answer:
I think for this question u can find the area if shaded region by adding area of 4 semicircles or u can easily use the formula of one circle which is πr²
Similar questions