R has some money in his hand. He invested 20%of the money in scheme a for 4 years @6% pa. 30%of the amt in scheme b for 6 years @12% , remaining in scheme c for 2 years @15% pa. If total amt received from scheme a b c is 11355 find the difference of sum invested in scheme b and a 1800 1500 1200 750 270
Answers
Let the sum with A be Rs 100.
Then, money invested in a = 20
Amount received = 20 + 20 * 6 * 4 /100 = 4.8 + 20 = 24.8
Sum invested in b = 30
Amount received = 30 + 30 * 12 * 6/100 = 30 + 21.60 = 51.60
Amount invested in c = 50
Amount received = 50 + 50 * 15 * 2 / 100 = 65
Total amount received = 24.8 + 51.6 + 65 = 136.4
Now, 136.4 corresponds to 11355
1 corresponds to 11355/136.4 = 83.25
Difference between a and b's investment = 10 and 10 corresponds to 10 * 83.25 = 832.5
So, the nearest option is 750.
Answer:
the difference of sum invested in scheme b and a = 803
Step-by-step explanation:
R has some money in his hand. He invested 20%of the money in scheme a for 4 years @6% pa. 30%of the amt in scheme b for 6 years @12% , remaining in scheme c for 2 years @15% pa. If total amt received from scheme a b c is 11355
Let say R invested = 100R
Money invested in a = (20/100)*100R = 20R
Interest rate = 6% per annum
Time = 4 Years
Interest = 20R*6*4/100 = 4.8R
Money invested in b = (30/100)*100R = 30R
Interest rate = 12% per annum
Time = 6 Years
Interest = 30R*12*6/100 = 21.6R
Money invested in c = 100R - 20R - 30R = 50R
Interest rate = 15% per annum
Time = 2 Years
Interest = 50R*15*2/100 = 15R
Total interest earned = 4.8R + 21.6R + 15R = 41.4 R
Amount received = 100R + 41.4R = 141.4R
Difference of sum invested in b & a = 30R - 20R = 10R
141.4 R = 11355
10R = 11355 * 10/141.4
=> 10R = 803
the difference of sum invested in scheme b and a = 803
If we use compound interest then simple interest
a = 20R(1.06)⁴ = 25.25R
b = 30R(1.12)⁶= 59.22 R
c = 50R(1.15)² = 66.13 R
Sum = 150.6R
150.6R = 11355
10R = 11355 * 10/150.6
=> 10R = Rs 754