Rahul bought 144 bananas for ₹120.He spent ₹12 as the transportation and sold them at a loss of ₹18.Find selling price per dozen of the bananas
Answers
Answered by
1
cp of 144 bananas = 120
transportation cost =12
total cp = 120+12 =132
loss = cp-sp
18 = 132-sp
sp = 132-18 = 114
selling price of 144 bananas=114
sp of 12×12 bananas=114
sp of 12 bananas = 114/12 = ₹ 9.5
Similar questions
Social Sciences,
1 month ago
Computer Science,
1 month ago
Hindi,
1 month ago
Hindi,
1 month ago
Art,
10 months ago
Math,
10 months ago