Math, asked by creshu4, 1 month ago

Rahul bought 144 bananas for ₹120.He spent ₹12 as the transportation and sold them at a loss of ₹18.Find selling price per dozen of the bananas

Answers

Answered by bson
1

cp of 144 bananas = 120

transportation cost =12

total cp = 120+12 =132

loss = cp-sp

18 = 132-sp

sp = 132-18 = 114

selling price of 144 bananas=114

sp of 12×12 bananas=114

sp of 12 bananas = 114/12 = 9.5

Similar questions