Math, asked by vijaykumarap09p39ruh, 1 year ago

Rahul owns a rectangular field of length 400m and breadth 200m.his friend ramu owns a squre field of length 300m.find the cost of fencing the two fields at₹150 per meter .if one tree can be planted in an area of 10sq m. who can plant more tress in his field?how many more tress can he plant?

Answers

Answered by 4nonym0us
95
area of rahul's field = 400*200 = 80000m²
area of ramu's field = 300*300 = 90000m²
cost of fencing the fields = 150*(80000+90000) = ₹25500000

no. of trees rahul can plant = 80000/10 = 8000
nom of trees ramu can plant = 90000/10 = 9000
hence, ramu can plant 1000 more trees. (9000-8000=1000)
Answered by ltamuly05p37yss
50
For Rahul's field,
Given,
l=400m
b=200m
Therefore, perimeter=2(l+b)
=2(400+200)m
=1200m
Therefore, Cost for fencing the field=Rs150*1200
=Rs 180000
Again,
Area of the field=l*b
=400*200 m²
=80000 m²
Therefore,the no. of trees Rahul can plant=80000m²/10m²
=8000
For Ramu's Field,
Given,
side=300m
Therefore, Perimeter=4*s
=4*300m
=1200m
Therefore, cost of fencing the field=Rs150*1200
=Rs 180000
Again,
Area of the field=S*S
=300*300 m²
=90000m²
Therefore, no. of trees ramu can plant=90000m²/10m²
=9000
Therefore, Ramu can plant more trees than Rahul by 9000-8000=1000 trees
Similar questions