Math, asked by ranjanaverma49, 10 months ago

Rajat bought 20 bananas and oranges for Rs.175. The cost of each banana is Rs7 and each orange is Rs 12. He bought mire banana than oranges. How many oranges he bought.​

Answers

Answered by MrSudipTO
1

Let he bought x number of oranges .

so number of banana = 20-x

Now

7(20-x)+12x= 175

140-7x+12x= 175

5x= 35

x= 7

So he bought 7 oranges .

Similar questions