Ramen bought eggs for ₹6 each and sold them making a profit of ₹1.5 per egg . At what price did he sell the eggs
Answers
Answered by
16
cost price=6rs.
profit=1.5rs.
selling price=6+1.5
=7.5.ans
Answered by
16
HERE IS YOUR ANSWER USER.
Attachments:
![](https://hi-static.z-dn.net/files/d91/11d9107d1f40112de89c02b5c11c5487.jpg)
Similar questions
Math,
7 months ago
Math,
7 months ago
English,
7 months ago
Physics,
1 year ago
Accountancy,
1 year ago