Rohan bought a watch for ₹ 1200 and sold it for ₹ 983. Find his profit or loss.
Answers
Answered by
0
Answer:
good morning
Step-by-step explanation:
Cost price of the cycle = Rs. 1200
Selling price of the cycles = Rs. 1500
SP > CP ⇒ there is a gain.
⇒ Gain = SP - CP = 1500 - 1200 = Rs. 300
∴ Gain Percentage =
CP
Gain
(100)%
=
1200
300
(100)%=25%
∴ The shopkeeper makes a profit of 25%
Mark as brainlist
Answered by
0
Answer:
Correct option is A)
Cost price of the cycle = Rs. 1200
Selling price of the cycles = Rs.983
SP > CP ⇒ there is a gain.
⇒ Gain = SP - CP = 1200 - 983 = Rs. 217
∴ Gain Percentage =
CP
Gain
(100)%
=
1200
983
(100)%=18%
∴ The shopkeeper makes a profit of 18%
Similar questions
Social Sciences,
1 month ago
Biology,
2 months ago
Math,
2 months ago
Hindi,
10 months ago
English,
10 months ago
Psychology,
10 months ago