s. p. is 600 and c. p. is 450 of 90%
Answers
Answered by
0
Answer:
s.p.=600
c.p.=450 of 90%=450×90/100=405
gain=(600-405)=195
gain %=195×100/405
Answered by
0
first , he is having profit
cost price is 450
selling price is 600
so , sp - cp
=600- 450.
= 150
profit of 160 rupees
Similar questions