Salma wants to buy three pens at five rupees each. Her friend
Satheesh wants to buy two similar pens. So they went to a
wholesale shop. Shopkeeper said that a packet of five pens
costs ` 22. How much does each pen cost? We can easily
calculate the cost of each pen `
22
5
. Is there any natural number
to represent this cost? Is there any whole number or integer to
represent this?
Answers
Answered by
0
Answer:
4.4
Step-by-step explanation:
22/5
please mark me as brainliest
Similar questions