Physics, asked by ArijitSingh6984, 1 year ago

Select One Correct Option from the following: In an interference arrangement similar to Young’s double slit experiment, the slits S_{1} and S_{2} are illuminated with coherent microwave sources, each of frequency 10^{6} Hz. The sources are synchronized to have zero phase difference. The slits are separated by a distance d = 150.0 m. The intensity I(\theta) is measured as a function of \theta, where \theta is defined as shown. If I_{0} is the maximum intensity, then I(\theta) for 0\leq \theta\leq 90° is given by
(A) I(\theta)=I_{0} /2 for \theta = 30\°
(B) I(\theta)=I_{0} /4 for \theta = 90\°(C) I(\theta)=I_{0} for \theta = 0\°
(D) I(\theta) is constant for all \theta.

Attachments:

Answers

Answered by BishalChaurasiya
1

option C will be correct answer

Answered by diwasjana
0

Explanation:

Option (c) is right answer.

Similar questions