Shiv wanted to sell cake. He went to shop bought wheat, sugar, milk etc ₹ 1000. He used oven to bake. He travelled home using an expense of ₹200. He invested his time in making cake. In the evening he sold the cake at ₹1500. Analyse the above information and identify the cost of final good.
Answers
Answered by
1
Answer:
1200rupees
The profit was of 300 rupees
Hope it helped you^•^
Similar questions