Math, asked by devansahu875, 7 months ago

si = 500 p = 7000 T = 5 years R = ?​

Answers

Answered by vatsalpal13jun2009
0

Answer:

the answer is 10/7% p.a.

Answered by regazhn
1

Answer:Simple Interest, S.I. = Rs. 1260 =  

100

PR×2

 =  

50

PR

          -(i)

Compound Interest, C.I. = Amount(A) - Principle(P)

=P(1+

100

R

)

2

 - P = PR(R/10000+1/50)=Rs.1323         -(ii)

Dividing (ii) by (I),

200

R

+1 =  

1260

1323

⇒Rate,R=10%p.a.

Now,  

100

PRT

=1260

⇒  

100

P×10×2

=1260

⇒ Principal or Sum , P = Rs.6,300

Step-by-step explanation:

Similar questions