solve it jsjdkdkdbwnwhw
Attachments:

Answers
Answered by
2
First of all thanks for this question :)
Given;
u=6 m/s
a=(-2m/s)²
t= 6s
So by using the formula,
s=ut+1/2 at²
=6x6+1/2 x (-2) x6²
=36-36=0
⇒ Since the displacement travelled is 6s=0,it is back at the original position. Why? Because the velocity will first become zero, and then negative so, the particle, after stopping, will start moving in the reverse direction..
Hope it helps you dear.... Be Brainly...… :D
Similar questions
Chinese,
8 months ago
Math,
8 months ago
Social Sciences,
1 year ago
English,
1 year ago
Math,
1 year ago