Math, asked by harshit3343, 1 year ago

solve it please this question

Attachments:

Answers

Answered by Anonymous
5
Heya User, Here is your Answer



Given Radius and height of the Right Circular Cone are in ratio = 5 : 12

Given Volume of Cone = 314 cm^3

Let the Radius of The cone be 5x

and, Let the Height of the cone be 12x

Now, As we know that Volume of cone =

 =  >  \:  \frac{1}{3} \pi  \times  {r}^{2} h \\  \\  \: therefore \: we \: can \: say \: the \: that \:  \\  \\  \:  \frac{1}{3} \pi \times  {r}^{2} h \:  = 314 \\  \\  \:  \frac{1}{3}  \times 3.14 \times (5x) {}^{2}  \times (12x) = 314 \\  \\  \frac{1}{3}  \times  \frac{157}{50}  \times  {25x}^{2}  \times 12x = 314 \\  \\  \frac{157}{50}  \times  {25x}^{2}  \times 4x = 314 \\  \\  \frac{157}{25}  \times  {25x}^{2}  \times 2x = 314 \\  \\   {157x}^{2}   \times 2x = 314 \\  \\  {314x}^{3}  = 314 \\  \\  {x}^{3}  = 1 \\  \\ x =  \sqrt[3]{1}  \\  \\ x = 1
Now x = 1

Then, Radius of cone = 5(1) = 5 cm

Height of cone = 12(1) = 12 cm

Total Surface Area of Cone = πr( L + r)

Now L(slant height) =

 {l}^{2}  =  {r}^{2}  +  {h}^{2}   \:  \: (by \: pythagoras \: theorem) \\  \\  {l}^{2}  =  {5}^{2}  +  {12}^{2}  \\  \\  {l}^{2}  = 25 + 144 \\  \\  {l}^{2}  = 169 \\  \\ l =  \sqrt{169}  \\  \\ l = 13cm \\  \\


Now, Slant height (L) = 13 cm

Therefore Total Surface Area of Cone =


3.14 \times 5(13 + 5) \\  \\ 3.14 \times 5 \times 18 \\  \\ 282.6 \: cm {}^{ 2}


Hope it would help you
Similar questions