Physics, asked by WolfRogue4, 1 year ago

Solve Q53 part b with proper steps

Attachments:

Answers

Answered by ShuchiRecites
1
Hello Mate!

Hence, g = GM / R²

Here, value of G = 6.67 ^ -11

M = 7.4 × 10²² kg and R = 1.74 × 10^6 m

g = ( 6.7 × 10^-11 × 7.4 × 10²² )/( 1.74 × 10^6 )²

= ( 49.58 × 10¹¹ )/( 3.0276 × 10¹² )

= 16.4 × 1 / 10

=> 1.64 m/s²

No doubt, the value of g on moon is 1.7 m/s²( approx 1.64 m/s² ) and hence this satellite is moon.

Have great future ahead!

laba46: Right.
ShuchiRecites: Thanks mate!
Answered by aaravshrivastwa
0
In this question, It is given that,

Gravitational Constant (G)= 6.7 x 10^-11
Mass of the body (M) = 7.4 x 10^22
Radius (R) = 1.74 x 10^6 m

In this, we are required to find out Acceleration due to Gravity i.e. represented by 'g'.

=> g = GM/R^2

putting all the values,

=> g = 6.7x10^-11 x 7.4 x 10^22/(1.74x10^6)^2

=> g = 4.958 x 10^12/3.027 x 10^12

=> g = 4.958/3.027

=> g = 1.637

or

=> g = 1.64

It is almost satellite Moon because we can identify by this or by its mass.


Be Brainly
Similar questions