solve the above problem
Attachments:

Answers
Answered by
0
Diameter = 10m
Radius = 5m
Height = 14m
Volume = pi r^2 h
= 22÷7×25×14
=1100m^3
70% of total volume =
1100×70÷100
=770m^3
hence the volume of water in tank is 770m^3
Radius = 5m
Height = 14m
Volume = pi r^2 h
= 22÷7×25×14
=1100m^3
70% of total volume =
1100×70÷100
=770m^3
hence the volume of water in tank is 770m^3
Similar questions
Math,
9 months ago
Math,
9 months ago
English,
9 months ago
CBSE BOARD X,
1 year ago
Social Sciences,
1 year ago