Math, asked by MissWorld1, 1 year ago

Solve this............

Attachments:

Answers

Answered by Rajusingh45
4
Hello friends

____________________________

Given;

Angle (a) = 45°

Radius (r) = 14 cm

We know that,

Area of sector=

 \frac{a}{360} \times \pi \: r {}^{2}

By putting the values we get,

Area of sector =

 \frac{45}{360} \times \frac{22}{7} \times 14 \times 14 \\ \\ = \frac{1}{8} \times \frac{22}{7} \times 14 \times 14 \\ \\ = \frac{1}{4} \times 11 \times 2 \times 4 \\ \\ = 11 \times 7 \\ \\ = 77sq.cm
Therefore,

The area of sector = 77 sq.cm

I hope this will helps you......

Thanks.....

:)

MissWorld1: thanks.....you are the only who helped me all time
Rajusingh45: it's my pleasure::D
Similar questions