Physics, asked by Anonymous, 1 year ago

solve this please...need help

Attachments:

Answers

Answered by alvincarter
1
T1 = 327°C = 327+273 K = 600K
RMS1 = √(3RT1)/M
Now,
RMS2 = RMS1/2 (Given)
equating both sides, we get
√(3RT2)/M = √(3RT1)/2M
√T2 = √T1/2
2√T2 = √T1
squaring both sides,
4×T2=T1
T2=600/4=150K
150K = 150°C-273°C = -123°C
So, Answer is -123° C


Anonymous: thanks again!
alvincarter: welcome again!
Similar questions