Physics, asked by priya39299, 1 year ago

solve this problem ​

Attachments:

Answers

Answered by dips05
1

Answer:

12 m/s^2

Explanation:

Differentiate x=2-5t+6t^2 wrt t

v=-5+12t

Again differentiate v=-5+12t

a=12

Hence acceleration is constant=12..

Hope it helps..

Follow me!

Answered by tiger1123
1

Answer:

(2) 12m/s²

Explanation:

x=6t²-5t+2

dx/dt=velocity,v

d(6t²-5t+2)/dt

=2*6t-5+0

=12t-5

dv/dt

=d(12t-5)/dt

=12-0

=12

therefore initial acceleration=

12m/s²

therefore (2) option is correct

Similar questions