solve this problem please
Attachments:

Answers
Answered by
0
Answer:
M1u1+m2u2=m1v1+m2v2
0=85×2+65×x
X=-170/65=-2.615 m/s
Answered by
0
Answer:
Hey,
Here is your answer.
Explanation:
Mass of suit and Stark combined = 150kg
Mass of Stark= 85kg
Mass of suit= 150 - 85kg
=65kg
Momentum before jumping= 65 x 0
=0
Momentum after jumping= 65 x 2
=130kgms
I hope this answer is right. I don't know about the velocity.
Similar questions
Social Sciences,
8 months ago
Science,
8 months ago
Science,
8 months ago
Accountancy,
1 year ago
English,
1 year ago
Accountancy,
1 year ago
Physics,
1 year ago