Math, asked by monika919981, 5 months ago

solve this question ? ​

Attachments:

Answers

Answered by Santhi22
1

Answer:

a) ₹6.67

Step-by-step explanation:

a) No. of eggs in 1 dozen  = 12

  Cost of 1 dozen eggs = ₹80

  Cost of 1 egg = 80/12 = 20/3 = ₹6.67

Hope it helps!

Answered by kinzal
3

Given :-

  • The cost of 1 dozen eggs is Rs. 80. Find the cost of 1 egg.

To Find :-

  • Find the cost of 1 egg.

Required Answer :-

\tt \red {As \: \: we \: \:  know \: \: 1 \: \: dozen \: \: eggs = 12 eggs }\\ \\  \tt  \red {and  \:  \: their \:  \:  cos t \:  \:  is \:  \:  Rs. 80 } \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \: \:  \\  \\ \tt \green {   hence   } \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \\  \\  \tt \red {   for \:  \: 12  \:  \: eggs \:  \:  ➝  \:  \: ₹  \: 80} \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \\  \\ \tt \red {  for \:  \: 1 \:  \: egg \:  \:  ➝ \:  \:  ? } \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \\  \\ \tt \red { =  \frac{1  \times 80}{12}  } \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \: \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \\  \\ \tt \purple { =₹  \: 6.7 } \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:

I hope it helps you ❤️✔️

Similar questions