solve this question ?
Attachments:
![](https://hi-static.z-dn.net/files/d0c/9300cd8ea7c03ca8c754132b49f8d131.jpg)
Answers
Answered by
1
Answer:
a) ₹6.67
Step-by-step explanation:
a) No. of eggs in 1 dozen = 12
Cost of 1 dozen eggs = ₹80
Cost of 1 egg = 80/12 = 20/3 = ₹6.67
Hope it helps!
Answered by
3
Given :-
- The cost of 1 dozen eggs is Rs. 80. Find the cost of 1 egg.
To Find :-
- Find the cost of 1 egg.
Required Answer :-
I hope it helps you ❤️✔️
Similar questions