solve this question Q no. 5
Attachments:

Answers
Answered by
0
please make brainliest answer
hope it helps
hope it helps
Attachments:

saurabh1559:
(1) wala galt ara h
Answered by
1
Hey,
Its given that the car travels 90 km in 2 1/2 hrs = 5/2 hrs
⇒90 km = 5/2 hrs
⇒1 km = 5/2 * 1/90 hr
Now we need to find the time taken by the car to cover 30 km
⇒30 km = 5/2 * 1/90 * 30 hrs = 5/6 hrs
HOPE THIS HELPS YOU
HAVE A GREAT DAY
*****************************
PLEASE MARK AS BRAINLIEST.......!!!!
Similar questions
Biology,
9 months ago
Science,
9 months ago
Math,
9 months ago
Computer Science,
1 year ago
Biology,
1 year ago