solve this question so I make brainliest you
Attachments:

Answers
Answered by
0
Answer:
multiple with samee number the equivalent weight will be found
please mark me as a brainliest answer
Answered by
1
Explanation:
Mass of metal = give mass of metal oxide
Mass of metal =9g
Mass of metal oxide = 10 - 9 = 1g
Mass of O2 = 8g
:- weight of the metal = 9 / 1^8 = 72g
Hope it helps you.
Similar questions