Physics, asked by sweety13280, 1 year ago

solve when d=100m t=2min v=?​

Answers

Answered by krishna5726
5

Answer:

speed (v)=distance/time

so,v=100m/120sec

=0.83333333....

Answered by Anonymous
6

Given:

  • Distance covered is 100m.
  • Time taken is 2min

To Find:

  • The speed from the given data .

Concept Used:

  • We will use the formula which us stated as Speed × Time = Distance.

Note: This formula is only valid for non accelerated motion.

Solution:

We are here given that an object covers 100m with a speed of v in time t .

Using the formula mentioned;

\sf{\implies s=v\times t}

\sf{\implies 100m = v \times 2min }

\sf{\implies 100m =v\times 2\times 60s}

\sf{\implies 100m =v\times 120s}

\sf{\implies v=\dfrac{100m}{120s}}

\sf{\implies v=\dfrac{5}{6}ms^{-1}}

\red{\sf{\leadsto v=0.83m/s(approx)}}

Therefore speed is 0.83m/s. (approx)

Similar questions