Math, asked by Strawberry371, 1 year ago

Someone know the answer then please tell me

Attachments:

Answers

Answered by eshreya396
3
Here is your answer.....
Hope this will help you.......
Attachments:
Answered by NaVila11
1
Heya!!!!
Here is ur answer......
Hope this helps u 99.9%......

Initial temperature i.e 12 noon =10°C
Temperature at 1 pm =10°C+(-2°C) =8°C
Temperature at 2 pm =8°C+(-2°C) =6°C
Temperature at 3 pm =6°C+(-2°C) =4°C
Temperature at 4 pm =4°C+(-2°C) =2°C
Temperature at 5 pm =2°C+(-2°C) =0°C
Temp. At 6 pm =0°C+(-2°C) =-2°C
Temp. At 7 pm = -2°C+(-2°C) =-4°C
Temp. At 8 pm =-4°C+(-2°C) =-6°C
Temp. At 9 pm =-6°C+(-2°C) =-8°C
Thus, the temperature will be 8°C below zero at 9 pm.
It will take 12 hours to be midnight (i.e 12 am) after 12 noon.
Change in temperature in 12 hours = -2°C×12=-24°C
At midnight temperature will be =10+(-24)
= -14°C
Therefore, the temperature at midnight will be 14°C below zero.....

Sorry for late answer.......
Plz mark as brainliest if this helps u otherwise no need......

NaVila11: Thnq 4 mrking
Strawberry371: Thanks for answering
NaVila11: Yep wlcm
Strawberry371: Der aye par durust aye
NaVila11: Oh
Strawberry371: Good night
Strawberry371: Sweet Dreams
NaVila11: Yup
NaVila11: Good ni8
Similar questions