Math, asked by srishtimishra1976, 2 months ago

step by step class 8th maths ​

Attachments:

Answers

Answered by Ashisindrajit
1

Answer:

Principal, P =Rs.10000, Rate, R = 8% per annum compounded half yearly for 1 year.

Now, There are two half years in a year. Therefore compounding has to be 2 times.

And rate = half of 10% = 5% half yearly.

Therefore, the required amount = 10000(1+\frac{4}{100})^{2} = Rs. 10816

And Compound Interest, C.I. = Amount - Principal = Rs. (10816 - 10000) = Rs. 816.

Step-by-step explanation:

plz add me, as brainliest

Similar questions