Math, asked by superheroraj, 5 months ago

Sugar is now being sold at Rs 18 per kg. During last
month its cost was Rs 25 per kg. Find by how much per
cent a family should increase its consumption, so as to
keep the expenditure the same.​

Answers

Answered by adityapandey7022
3

Answer:

25-18=7

7*100/25=28%

hope my answer is correct

Similar questions