CBSE BOARD X, asked by parmarkirit960, 2 months ago


9 + 8 - 7 \times 6 \div 4
Answer kaya aayega?​

Answers

Answered by tamana5077
1

Answer:

6.5 is the answer according to the bodmas rule

Explanation:

9+8-7*6 divided by 4

9+8-7*3/2

9+8-21/2

17-21/2

34/2-21/2

13/2

= 6.5

Answered by kk6005919
0

Answer:

Calculate the unit cost and Unit price from the following

Fixed cost- Rs. 200000, Variable cost per unit- Rs. 10, Number of units produced- 15000. The profit margin is 10%.

Explanation:

I love you dear.

your intro please.

Similar questions