Math, asked by technosolutions, 2 months ago

The adjacent sides of a parallelogram are 40 cm and 25 cm respectively. if the distance between
the shorter sides is 16 cm, then the distance between the longer sides is

Answers

Answered by tannukri122
1

Answer:

10cm

Step-by-step explanation:

Let us take the height between shorter sides be h and the distance between the longer side be H.

Taking base (b) = 25cm

Area of parallelogram = b × h

= 25 × 16

= 400 cm²

Now , Taking base (B) = 40cm

Area of parallelogram = B × H

400 = 40 × H

400/40 = H

10 cm = H

Hence , the height between the longer side is 10cm .

Hope it helps you !

Please mark it as a brainliest answer !

Similar questions