Math, asked by Helios9050, 2 months ago

The angel of depression of the top and bottom of a building 50 meter high as observed from the top of a tower are 30° and 60° respectively. Find the height of the tower and also then horizontal distance between the building and the tower

Answers

Answered by surenderk6458
0

Answer:

In ΔBTP,

tan 30° = TP/BP

1/√3 = TP/BP

BP = TP√3

In ΔGTR,

tan 60° = TR/GR

√3 = TR/GR

GR = TR/√3

As BP = GR

TP√3 = TR/√3

3 TP = TP + PR

2 TP = BG

TP = 50/2 m = 25 m

Now, TR = TP + PR

TR = (25 + 50) m

Height of tower = TR = 75 m

Distance between building and tower = GR = TR/√3

GR = 75/√3 m = 25√3 m

Similar questions